نشست خبری نخستین همایش ملی تربیت شهروندی کودکان

نشست خبری نخستین همایش ملی تربیت شهروندی کودکان


نخستین همایش ملی تربیت شهروندی کودکان، ازسوی قطب علمی تربیت شهروندی کودکان مقطع ابتدایی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز برگزار می‌شود.

دکتر محبوبه البرزی، دبیر علمی همایش و مدیر قطب علمی تربیت شهروندی دانشگاه شیراز ضمن اعلام این خبر، در جمع خبرنگاران توضیح داد: «نخستین همایش ملی تربیت شهروندی کودکان: فرصت‌ها و چالش‌ها» با محوریت دانش‌آموزان، در تاریخ ۸و۹ اسفندماه سال جاری برگزار می‌‌گردد.

وی در معرفی قطب علمی تربیت شهروندی کودکان مقطع ابتدایی دانشگاه شیراز بیان کرد: قطب علمی تربیت شهروندی، فعالیت پژوهشی و اجرایی خود را رسما از ابتدای سال ۱۳۹۹ همزمان با شیوع و گسترش همه‌گیری کرونا با همکارانی از دانشگاه شیراز، تهران و مشهد با هدف انجام پژوهش‌های هدفمند درخصوص شناسایی و تبیین فرایندهای تربیت شهروندی در دانش آموزان مقطع ابتدایی آغاز کرد و تأکید ویژه‌ای بر شهروندی و تربیت شهروندی در عصر جهانی‌شدن و جهانی زیستن در پژوهش‌ها و فعالیت‌های آموزشی و ترویجی خود دارد.

دکتر البرزی اظهار داشت: در این زمینه، در ابتدای فعالیت‌های قطب، وبینارها، کارگاه‌های آموزشی، پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی متعددی درخصوص مؤلفه‌ها و شاخص‌های شهروندی و تربیت شهروندی در دانش‌آموزان مقطع ابتدایی با توجه به بافت خانواده، مدرسه، کتب درسی، سیستم آموزش و پرورش و... ترتیب داده و همکارهای متعددی با سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری، شورای شهر، مرکز مطالعات ادبیات کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شیراز داشته است.

مدیر قطب علمی تربیت شهروندی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه متأسفانه هنوز فرهنگ لازم برای زندگی جمعی سالم که با مشارکت، همکاری، احترام به حقوق خود و دیگران، بهره‌برداری مناسب از منابع طبیعی و زیست مسالمت‌آمیز با طبیعت و محیط در افراد جامعه شکل نگرفته است؛ به بیان ضرورت برگزاری این همایش پرداخت و گفت: ضرورت تعلیم و تربیت در این خصوص به‌ویژه در سال‌های اولیه بسیار زیاد است، به‌همین ترتیب برگزاری همایشی ملی که متخصصان و صاحب‌نظران و پژوهشگران فرصتی برای هم‌اندیشی و تبادل افکار و تجارب داشته باشند، ضروری ا‌ست و اهمیت بسزایی دارد. دغدغه و مسئولیت‌پذیری محققان قطعا در ارائه‌ی راهکارهای آموزشی و تربیتی مؤثر است.

عضو هیأت‌علمی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به نقش هنر، ادبیات، معماری، آموزه‌های دینی، فلسفه، جامعه‌شناسی، اقتصاد و فرهنگ به‌عنوان ارکان اساسی در تربیت شهروندی دانش‌آموزان، همایش حاضر را فرصتی برای فعالیت‌های بین‌رشته‌ای در حوزه‌ی تربیت شهروندی مطرح کرد.

مدیر قطب علمی تربیت شهروندی کودکان در دانشگاه شیراز در ادامه، به معرفی محورهای همایش ازجمله تربیت شهروندی و جایگاه آن در نظام تعلیم و تربیت؛ تربیت شهروندی در عصر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات؛ تربیت شهروندی، خانواده و سبک زندگی؛ تربیت شهروندی، هنر و ادبیات؛ تربیت شهروندی، برنامه‌ریزی درسی و مدیریت آموزشی؛ تربیت شهروندی و علوم ورزشی؛ تربیت شهروندی و علوم ورزشی و تربیت شهروندی، نخبگی و هدایت استعدادهای برتر اشاره کرد.

وی همچنین، از برگزاری کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف و همین‌طور پنل اختصاصی «تجارب آموزشی و پرورشی طرح شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر)» به‌عنوان برنامه‌های جنبی همایش خبر داد.

گفتنی‌ست طبق فراخوان اعلام‌شده ازسوی دبیرخانه نخستین همایش ملی تربیت شهروندی کودکان؛ علاقه‌مندان می‌توانند چکیده مقالات خود را تا ۱۵آذرماه به دبیرخانه همایش ارسال کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس  https://citizenshipeducation.shirazu.ac.ir مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 


آخرین اخبار

رتبه و جایگاه دانشگاه شیراز در رتبه‌بندی موضوعی تایمز 2022
رتبه و جایگاه دانشگاه شیراز در رتبه‌بندی موضوعی تایمز 2022
رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان در نظام رتبه‌بندی بین‌المللی تایمز 2022، در موضوعات مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم بالینی، بهداشت، روان‌شناسی، علوم زیستی، علوم فیزیکی و علوم اجتماعی منتشر شد. برابر رتبه‌بندی موضوعی تایمز در سال ۲۰۲۲، دانشگاه شیراز...
ارتقاء رتبه سه تن از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه
ارتقاء رتبه سه تن از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه
در جلسه‌ی هیأت ممیزه‌ی دوشنبه ۱۹مهر‌‌ماه ۱۴۰۰، آقایان «دکتر موسی عربی» عضو هیأت‌علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و «دکتر جهانشیر محمدزاده هابیلی»، عضو هیأت‌علمی دانشکده‌ی کشاورزی از مرتبه‌ی استادیاری به دانشیاری ارتقا یافتند. همچنین در این جلسه،...
عضویت استاد زمین‌شناسی دانشگاه شیراز در گروه علوم پایه فرهنگستان علوم
عضویت استاد زمین‌شناسی دانشگاه شیراز در گروه علوم پایه فرهنگستان علوم
طبق مصوبه یکصدوبیست‌وهفتمین مجمع عمومی فرهنگستان علوم، در تاریخ 22مهرماه ۱۴۰۰، «دکتر بهنام کشاورزی»، استاد بخش زمین‌شناسی دانشکده علوم دانشگاه شیراز به‌عضویت گروه علوم پایه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. برابر این مصوبه، ایشان به‌مدت...
امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه شیراز و پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان فارس
امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه شیراز و پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان فارس
تفاهم نامه همکاری معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز و پردیس شرکت‌های دانش بنیان فارس به امضا رسید. با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های مشترک برای توسعه علم و فناوری و کمک به توسعه زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوآورانه و دانش‌بنیان در استان فارس؛ تفاهم‌نامه...
ارتقاء رتبه چهارتن از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه
ارتقاء رتبه چهارتن از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه
در جلسه‌ی هیأت ممیزه‌ی دوشنبه ۲۶مهر‌‌ماه ۱۴۰۰، آقایان «دکتر مهرزاد فیلی‌زاده» و «دکتر علی حفیظی»، اعضای هیأت‌علمی دانشکده‌ی مهندسی شیمی، نفت و گاز و دکتر یوسف نظری، هیأت‌علمی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی از مرتبه‌ی استادیاری به دانشیاری ارتقا...