آغاز به کار پنجمین دورة مسابقات ملی‌دانشجویی مکانیک سیالات در دانشگاه شیراز

آغاز به کار پنجمین دورة مسابقات ملی‌دانشجویی مکانیک سیالات در دانشگاه شیراز


پنجمین دوره‌ی مسابقات ملی‌دانشجویی مکانیک سیالات در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد.

به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، آیین گشایش پنجمین دوره‌ی مسابقات ملی‌دانشجویی مکانیک سیالات، سوم خرداد 1402 در تالار کتابخانه خوارزمی دانشگاه شیراز باحضور جمعی از دانشگاهیان سراسر کشور برگزار شد.
دکتر سیدمحراب امیری، دبیر علمی مسابقات ملی دانشجویی مکانیک سیالات، در حاشیه‌ی این نشست توضیح داد: این مراسم قرار بود در اسفندماه 1398 در دانشگاه شیراز برگزار شود که به‌دلیل فراگیری بیماری کرونا لغو شد و بالاخره امسال پنجمین دوره‌ی مسابقات ملی دانشجویی مکانیک سیالات با همکاری دانشگاهیان، سازمان‌ها و متخصصان ذی‌ربط برگزار گردید.
وی با یادآوری اینکه محورهای اصلی این مسابقات، شامل سه بخش رسانه‌های مجازی، پروژه‌ی ‌عملی و ایده‌شو است؛ توضیح داد: در بخش رسانه‌های مجازی، ساخت نماهنگ و آزمایشگاه مجازی که شبیه‌سازی یک مسئله مکانیک سیالاتی با استفاده از برنامه‌نویسی کامپیوتری است، موردنظر است. در بخش پروژه‌ی عملی، گروه‌های شرکت‌کننده نسبت به ساخت دستگاه فشارسنج و جریان‌سنج اقدام می‌کنند. همچنین قسمت دیگری از بخش پروژ‌ه‌ی عملی به طراحی و ساخت هاورکرافت مدل با ماموریت آتش‌نشانی اختصاص یافته است که هاورکرافت‌های ساخته شده، در آب و خشکی تست می‌شوند. در بخش ایده‌شو نیز که یک رویداد استارتاپی در حوزه‌ی مکانیک سیالات است، گروه‌های شرکت‌کننده نسبت به ارائه‌ی ایده‌ی خود برای حل یک مسأله در زمان محدودی اقدام می‌کنند.
به‌گفتۀ این مقام مسؤول، در پایان این مسابقات دوروزه، از تیم‌ها و شرکت‌کنندگان برتر در هر محور تقدیر خواهد شد.
 
دکتر رامین ابراهیمی، رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز نیز در افتتاحیه‌ی این رویداد ضمن ابراز خرسندی از میزبانی پنجمین دوره‌ی مکانیک سیالات در دانشکده شیراز و خوش‌آمدگویی به حاضران، گفت: این همایش‌ها، به دانشگاه‌ها معنای واقعی دانشگاه می‌دهد؛ زیرا تجمع دانشجویان و اساتید از شهرهای گوناگون در یک نقطه به‌عنوان مهمان و داور و همچنین تبادل فرهنگ و دانش، باعث شکوفایی علم و دانش در آن‌ها می‌شود.
وی اضافه کرد: این نوع مسابقات که نیازمند خلاقیت است، باعث شکوفایی افکار دانشجویان می‌شود و دانشجویان عزیز می‌توانند به اشکال گوناگون خود را ارزیابی کنند.
در ادامه، دکتر علی حفیظی، معاون دانشجویی‌فرهنگی دانشگاه شیراز هم ضمن خوش‌آمدگویی به شرکت‌کنندگان در پنحمین دوره مسابقات ملی مکانیک سیالات، خبر داد که در این دوره از مسابقات، دانشگاه شریاز میزبان ۵۰ تیم و بیش‌از ۱۰۰ دانشجو از سراسر کشور است.
وی در ادامه به اهمیت مبحث مکانیک سیالات در دانشگاه و کم‌توجهی به آن در مباحث کاربردی پرداخت.
در ادامه‌ی این برنامه دکتر محمدمهدی علیشاهی (چهره ماندگار مهندسی مکانیک کشور)، دکتر ناصر طالب‌بیدختی (پیشکسوت برگزیده علم هیدرولیک) و دکتر محمدرضا چمنی (رئیس هیأت امنای مسابقات مکانیک سیالات)، هریک در سخنرانی جداگانه‌ای، به طرح موضوعاتی تخصصی در ارتباط با موضوع مکانیک سیالات پرداختند.
 
گفتنی‌ست اختتامیه‌ی این مراسم، روز پنجشنبه، 4 خردادماه 1402 با معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز به آن‌ها، در تالار فجر دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.
 
برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.
 
 

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار

افتتاح کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشگاه شیراز
افتتاح کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشگاه شیراز
کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشگاه شیراز افتتاح شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه شیراز احداث و طی مراسمی باحضور رئیس بنیاد نخبگان فارس و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه شیراز به...
راه‌اندازی اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز
راه‌اندازی اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز
اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز تشکیل شد. مدیر روابط‌عمومی دانشگاه شیراز ضمن اعلام این خبر توضیح داد: اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز باهدف حفظ هویت و نمایش سبقه‌ی تاریخی دانشگاه و همین طور پاسداشت مقام و منزلت شامخ استادان، مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه...
فراخوان ایده فرم و سازماندهی فضایی برای احداث ساختمان دانشکدة مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز
فراخوان ایده فرم و سازماندهی فضایی برای احداث ساختمان دانشکدة مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز
دانشگاه شیراز فراخوان ایده فرم و سازماندهی فضایی برای احداث ساختمان دانشکدة مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز را منتشر کرده است. دکتر عطاالله ربیعی، رئیس دانشکده‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز در جمع خبرنگاران، ضمن اعلام این خبر توضیح داد: دانشگاه شیراز...
ویژه‌‌برنامه‌ شصتمین سالگرد تأسیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز و بزرگداشت پروفسور یوسف ثبوتی
ویژه‌‌برنامه‌ شصتمین سالگرد تأسیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز و بزرگداشت پروفسور یوسف ثبوتی
ویژه‌‌برنامه‌ی شصتمین سالگرد تأسیس بخش فیزیک دانشگاه و بزرگداشت دکتر یوسف ثبوتی، روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه، در سالن آمفی‌تئاتر بخش فیزیک دانشگاه شیراز برگزار شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز در این مراسم که با حضور هیأت‌رئیسه دانشگاه و جمع کثیری...
پیام رئیس دانشگاه شیراز در محکومیت تحریم بسیج دانشجویی از طرف اتحادیه اروپا
پیام رئیس دانشگاه شیراز در محکومیت تحریم بسیج دانشجویی از طرف اتحادیه اروپا
بسم الله الرحمن الرحیم گرچه پاییزهای زرد جهان باز تحریم می‏کنند تورا تو بهاری و عاقبت روزی همه تکریم می‏کنند تورا ایران اسلامی، درختی تناور است که در طول تاریخ چندهزار ساله ‏ی خود تندبادهای بی ‏اثرِ روزگار را با شکوه و حماسه‏ ای چون...