یادواره “بوی سیب حرم”

یادواره “بوی سیب حرم”


مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز، آخرین مهلت ارسال آثار برای شرکت در ششمین یادواره «بوی سیب حرم» ویژه دانشگاهیان سراسر کشور را ۳۰ مهرماه اعلام و اضافه کرد: این یادواره در بخش‌های هنری، ادبی، پژوهشی و فرزندان دانشگاهیان برگزار می‌شود.

علی حفیظی دوشنبه ۲۱ مهرماه در نشست خبری که به‌صورت مجازی برگزار شد، افزود: اولین یادواره "بوی سیب حرم" سال ۱۳۹۴ برگزار و ۱۹۶ اثر در سه بخش گرافیک نقاشی و عکاسی به دبیرخانه ارسال شد و دومین یادواره بوی سیب حرم را با استقبال بیشتر و دریافت بیش از ۳۰۰ اثر سال ۱۳۹۵ برگزار کردیم که حدود ۲۳۰ اثر در بخش عکاسی، ۴۸ اثر در بخش گرافیک و ۱۶ اثر در بخش نقاشی دریافت کردیم. از بین آثار حدوداً ۲۰۰ اثر را به‌صورت چاپ رنگی درآورده که در نمایشگاهی واقع در دانشکده هنر و معماری در معرض دید بازدیدکنندگان محترم قرار دادیم.

او با بیان اینکه آثار دریافتی در دومین یادواره در کتابچه‌ای منتشر شد، گفت: برگزاری سومین یادواره بوی سیب حرم، اربعین ۹۶ در تالار حکمت دانشگاه شیراز بود که این بار رقابت در ۴ بخش عکاسی، گرافیک، نقاشی و کلیپ انجام شد و حدود ۳۳۰ اثر به دبیرخانه راه یافت. حدود ۲۲۰ اثر در بخش عکاسی، ۴۸ اثر در بخش گرافیک، ۳۷ اثر در بخش نقاشی و ۱۶ اثر در بخش کلیپ است. حدود ۱۰۰ اثر را به صورت انتخابی چاپ کرده و در لابی تالار به‌صورت نمایشگاهی  در معرض دید عموم قرار گرفتند.

مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز ادامه داد: چهارمین یادواره بوی سیب حرم شامل ۲ بخش هنری (عکاسی، طراحی پوستر، نقاشی و ساخت کلیپ) و بخش ادبی (شعر، داستان کوتاه و نمایشنامه‌نویسی) بود که محرم سال ۹۷ برگزار و حدود ۱۰۹ اثر به دبیرخانه این یادواره ارسال شد.

حفیظی یادآور شد: سال ۹۸ نیز شاهد برگزاری پنجمین یادواره بوی سیب حرم در تالار حکمت دانشگاه شیراز و رقابت در ۶ بخش عکاسی، گرافیک، شعر عاشورایی، متن عاشورایی، طراحی و ساخت اپلیکیشن و نقاشی فرزندان دانشگاهی بودیم و در آن دوره، حدود ۴۶۰ اثر به دبیرخانه رسید.

او با اشاره به اینکه امسال شاهد برگزاری ششمین دوره این یادواره هستیم، گفت: فراخوان ششمین یادواره سراسری "بوی سیب حرم" در ۴ بخش اصلی هنری، ادبی، پژوهشی و فرزندان دانشگاهیان منتشر شده است و امیدواریم در این دوره نیز همانند دوره‌های قبل شاهد استقبال پرشور هنرمندان باشیم.

مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز گفت: ششمین دوره این یادواره در موضوعات و محورهایی نظیر قیام حضرت اباعبدالله (ع) و امتداد نهضت عاشورا در طول تاریخ تا امروز، فرهنگ عاشورا و نسبت مکتب شهید سلیمانی با آن، فرهنگ عاشورا و جبهه‌ی مقاومت و پایداری در منطقه، راهپیمایی اربعین و پیام جهانی آن، فرهنگ عاشورا، روحیه‌ ایثار و فداکاری (روحیه زینبی) در کادر درمانی کرونا (مدافعان سلامت)، من حسینیم، فرهنگ عاشورا، روحیه‌ی ایثار و فداکاری در مبارزه با تروریسم منطقه (مدافعان حرم)، ایام محرم و بایسته‌های اجتماعی، نگاه‌های هنری و نو به واقعه‌ی عاشورا و قیام خونین امام حسین(ع) برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی ششمین یادواره "بوی سیب حرم"، همچنین یادآور شد که؛ عاشورا یک حادثه نیست، یک فرهنگ است، اربعین رسانه‌ای برای فرهنگ، اربعین و وحدت شیعیان، اربعین و مقدمه ظهور منجی، عزاداری در پیاده‌روی اربعین، عزاداری روز اربعین در کربلای معلی، مراسم آیینی مانند تعزیه و دسته‌گردانی و خیمه‌سوزانی و نماز ظهر عاشورا، سنت اطعام و نذر، کودکان و عاشورا ومن و عاشورا، از دیگر موضوعات و محورهای این دوره از یادواره بوی سیب حرم است.

حفیظی در ادامه به تشریح رشته‌ بخش‌های مختلف این یادواره پرداخت و گفت: بخش هنری شامل هنرهای تجسمی (پوستر، تایپوگرافی، عکاسی، نقاشی، نقاشی خط)، هنرهای نمایشی (تئاتر، تعزیه‌خوانی)، هنرهای آوایی (نوحه‌خوانی، موسیقی آئینی)، هنرهای تصویری (پادکست، مستند، پویانمایی، نماهنگ) و بخش ادبی نیز شامل ادبیات نمایشی(فیلم‌نامه)، نثر ادبی(دلنوشته، خاطره)، ادبیات داستانی(داستـان کوتاه)، شعر، بخش پژوهشی هم شامل پژوهش هنـرعاشورایی و مقالات علمی هنری با محوریت یادواره و بخش فرزندان دانشگاهی نیز شامل نقاشی، نوحه‌خوانی و خلاقیت‌های هنری با محوریت یادواره است.


آخرین اخبار

نشست‌های علمی بیست‌وچهارمین یادروز حافظ
نشست‌های علمی بیست‌وچهارمین یادروز حافظ
نشست‌های علمی بیست‌وچهارمین یادروز حافظ، با همکاری دانشگاه شیراز برگزار شد. مراسم بین‌المللی یادروز حافظ، که همه‌ساله در تاریخ ۲۰مهرماه، روز بزرگداشت حافظ‌شیرازی، برگزار می‌شود، امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور، به‌صورت مجازی با همکاری...
تفاهم‌نامه‌ی دانشگاه شیراز و مؤسسه‌ی فرهنگی ناسوتی‌فرد شیراز
تفاهم‌نامه‌ی دانشگاه شیراز و مؤسسه‌ی فرهنگی ناسوتی‌فرد شیراز
در نشست مشترک دانشگاه شیراز و مؤسسه‌ی فرهنگی ناسوتی‌فرد شیراز، تفاهم‌نامه‌ای باهدف تسهیل ازدواج جوانان دانشجوی واجد شرایط حمایت به امضا رسید. برابر این تفاهم‌نامه، مؤسسه‌ی فرهنگی ناسوتی‌فرد شیراز، برای احداث مجتمع خوابگاهی ویژه‌ی دانشجویان متأهل...
تفاهم‌نامه‌ی هاب شیراز و شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول
تفاهم‌نامه‌ی هاب شیراز و شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول
تفاهم‌نامه‌ی هاب شیراز (به‌عنوان شتاب‌دهنده‌ی مشترک همراه اول و دانشگاه شیراز) و شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول به امضا رسید. این قرارداد به‌منظور سرمایه‌گذاری بر تعدادی از استارت‌آپ‌هایی که قادر باشند در تحقق رویای دیجیتال همراه اول مشارکت داشته...
ارتقای رتبه دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز
ارتقای رتبه دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز
طی جلسه‌ی هیأت ممیزه‌ی دوشنبه ۲۱مهرماه۱۳۹۹، دکتر مریم کوشکی عضو هیأت علمی دانشکده‌ی علوم تربیتی (بخش تربیت بدنی) از مرتبه‌ی دانشیاری به استادی و دکتر سید حمید احمدی، عضو هیأت علمی دانشکده‌ی کشاورزی، (بخش آب) از مرتبه‌ی استادیاری به دانشیاری ارتقاء...
رئوس فعالیت‌های مهارت‌آموزی و ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان در دانشگاه شیراز
رئوس فعالیت‌های مهارت‌آموزی و ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان در دانشگاه شیراز
در پی ابلاغ آیین‌نامه‌ی «ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان کارشناسی» برای ورود به بازار کار، در سال ۱۳۹۷، طراحی، تدوین و اجرای اقدامات مؤثر در این زمینه، در دستور کار معاونت آموزشی دانشگاه شیراز قرارگرفت. این آیین‌نامه در چهار بند: ۱- اجرای...