تفاهم‌نامه‌ی هاب شیراز و شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول

تفاهم‌نامه‌ی هاب شیراز و شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول


تفاهم‌نامه‌ی هاب شیراز (به‌عنوان شتاب‌دهنده‌ی مشترک همراه اول و دانشگاه شیراز) و شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول به امضا رسید. این قرارداد به‌منظور سرمایه‌گذاری بر تعدادی از استارت‌آپ‌هایی که قادر باشند در تحقق رویای دیجیتال همراه اول مشارکت داشته باشند، منعقد شد.

طبق تصمیم‌گیری‌های انجام‌شده، از اوایل آبان‌ماه امسال، فراخوانی داده خواهد شد تا تیم‌های متقاضی به آدرس وب‌سایت هاب شیراز مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند و از بین ثبت‌نام‌کنندگان، ۱۰ تیم در زمینه‌های مختلف ازجمله سلامت دیجیتال، آموزش الکترونیکی و … فعال هستند، جذب شده و بعد از فارغ‌التحصیلی از دوره‌ی شتابدهی روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

گفتنی‌ست، استارت‌آپ‌ها در دوره‌ی نخستین شروع فعالیت خود، علاوه ‌بر خدمات آموزشی، به سرمایه‌ی اولیه‌ای نیاز دارند تا بتوانند حداقل هزینه‌ها و مخارج خود را تأمین کنند. در این راستا، حرکت اول، شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر همراه اول در پی تأمین هزینه‌های اولیه‌ی استارت‌آپ‌‌هاست.

در این نشست، علی نیک‌محمدی، مدیرعامل هاب شیراز با اظهار امیدواری به شروع این همکاری حرکت اول و هاب شیراز به‌منظور سرمایه‌گذاری روی استارتآپ‌های منطقه‌ی جنوب کشور گفت: «با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، امیدواریم بتوانیم در یک دوره یکساله روی ۸ تا ۱۰ استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کنیم».

وی گفت: «خدمات ما به این مقدار محدود نیست و برنامه‌ی منسجمی برای یک سال آینده طرح‌ریزی شده است. ما دو دوره شتاب‌دهی شش‌ماهه خواهیم داشت و در کنار این دو دوره، از تمام اساتید و اعضای هیأت علمی و ظرفیت‌های منتورشیپ استان فارس استفاده خواهیم کرد. ضمن شناسایی استعدادها، تیم‌ها و افراد کارآفرین، مجموعه‌هایی را در راستای اهداف همراه اول و دانشگاه شیراز شناسایی کرده و رشد ‌دهیم. این قرارداد می‌تواند مژده‌ی خوبی برای تیم‌های استان فارس باشد تا بتوانند محصولات خود را در راستای فضای دیجیتالی که در پیش داریم، توسعه دهند و طبعا از حمایت اکوسیستم نوآوری و سرمایه‌گذاری همراه اول برخوردار باشند».

در ادامه دکتر صفوی، نماینده دانشگاه شیراز و نایب رییس هیأت مدیره هاب شیراز گفت: «در دنیای امروز خلق ثروت عمدتا از طریق حرکت‌های نوآورانه صورت می‌پذیرد و به ایده‌های نو و نیروی انسانی با ویژگی‌های نخبگی انجام می‌شود که با مجموع همه این‌ها تیم‌های استارت‌آپ تشکیل می‌شوند و معمولا یکی از بهترین پیوندها این است که شرکت‌های بزرگ بازار با مراکز پروش‌دهنده‌ی نخبگان، ارتباط قوی ایجاد کنند».

وی اظهار داشت: «شتاب‌دهندگان مختلفی در کشور شکل گرفته‌اند که البته بسیاری از آن‌ها نتوانستند در حد انتظار موفق عمل کنند. یکی از دلایل این عدم موفقیت این است که این شتاب‌دهندگان به بازار متصل نبوده‌اند بدین معنی که این تیم‌هایی که پرورش می‌یافتند باید به دنبال شرکت‌های تأمین‌کننده اکوسیستم بودند تا با آن‌ها رایزنی کنند. اما خوشبختانه شتاب‌دهندگانی که با هماهنگی حرکت اول فعالیت می‌کنند، به این علت که به بازار همراه اول و بازارهای دیگر متصل هستند، شانس موفقیت و اثرگذاری برای تیم‌های استارت‌آپ بالا خواهد رفت».

او اضافه کرد: «گام بسیار خوبی که برداشته شده این است که نگاه ملی بوده؛ بدین صورت که در بخش جنوبی کشور دانشگاه شیراز، در تهران دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه‌های دیگر و در بخش مرکزی کشور هم دانشگاه اصفهان حمایت شده‌اند تا بتوان بیشتر استان‌های کشور را تحت پوشش قرار داد. امیدواریم حاصل این فعالیت‌ها توسعه‌ی پایدار و ارزشمندی باشد تا بتوان در فضای فعلی کشور به خصوص برای جوانان ایجاد انگیزه و امید کنیم».

در ادامه‌ی نشست، مجید مختارنیا، مدیر سرمایه‌گذاری حرکت اول گفت: «حرکت اول به‌منظور تکمیل زنجیره‌ی خلق ارزش خود، تمرکز خود را بر حوزه‌ی هاب‌ها و شتاب‌دهی و همچنین استارت‌آپ‌هایی که در مراحل اولیه چرخه عمری هستند، معطوف داشته است. شرکت حرکت اول در حوزه‌ی رشد حضور بسیار مؤثری داشته استة تا جایی که در حال حاضر مؤثرترین وی‌سی کشور محسوب می‌شود؛ اما شاید در حوزه‌ی چرخه‌ی ابتدایی دارای نقصی هم باشد که با انعقاد این قرارداد با هاب شیراز و قراردادی که ماه پیش با هاب اصفهان منعقد شد، حضور خود در حوزه‌ی استارت‌آپ‌هایی که در مرحله ابتدایی چرخه عمر خود هستند را نیز تثبیت کردیم».

او اضافه کرد: «انتظار داریم در دو دوره‌ی شتاب‌دهی بتوان حداقل بین ۸ تا ۱۰ استارت‌آپ شتابدهی شده و حداقل بتوان ۲ مورد را وارد مرحله‌ی بعدی چرخه عمر کنیم که البته کار بسیار بزرگی است».

در پایان نشست مهندس محمدمهدی عباس‌خانی، مدیرعامل حرکت اول گفت: «حرکت اول در راستای توسعه‌ی پلتفرم‌های دیجیتال حرکت دارد و در اکوسیستم سرمایه‌گذاری می‌کند، چه در مراحل ابتدایی که از طریق هاب‌های دانشگاهی است و چه در مرحله‌ی میانه و رشد که از طریق شرکت‌هایی که محصولاتشان در بازار ارائه شده و برای توسعه به سرمایه‌گذار نیاز دارند. همچنین سعی کرده‌ایم طوری فعالیت خود را گسترش دهیم که بازه وسیعی از فعالین بازار را پوشش دهیم. این خود پیامی مثبت برای اکوسیستم است تا با برنامه راهبردی که در حرکت اول داریم بتوانیم به‌عنوان بازیگر اصلی در حوزه‌ی وی‌سی و سی‌وی‌سی ایفای نقش کنیم».

وی تصریح کرد: «ظرفیت‌های بسیار زیادی داریم و اگر شرکت‌ها ظرفیت‌های لازم را داشته باشند، می‌توانیم آورده‌های نقدی و غیرنقدی در این شرکت‌های سرمایه‌پذیر داشته باشیم. ضمن اینکه همراه اول تصمیم دارد، بودجه‌ی سنگینی را برای رشد و راه‌‌اندازی شرکت‌های نوپا سرمایه‌گذاری کند، این خود انگیزه‌ی خوبی برای قشر دانشگاهی خواهد بود تا با ایده‌های خلاقانه‌ی وارد شده و از حمایت ما برخوردار شوند. فضا برای توسعه این کسب‌وکارها مهیاست و افق رو به آینده بسیار روشن است. درحقیقت اکوسیستم فضای دیجیتال در کشور بسیار جوان است و همچنان فضا برای رشد دارد و این نوید وجود دارد که ما با عنوان فعالان این حوزه بتوانیم نقش خود را به درستی ایفا کنیم».

 

 


آخرین اخبار

ولادت باسعادت یازدهمین واسطه فیض خداوند، حضرت امام حسن عسکری (ع)
ولادت باسعادت یازدهمین واسطه فیض خداوند، حضرت امام حسن عسکری (ع)
ده مژده که نخل دل ما برگ و بری داد زیرا شجر باغ رسالت ثمری داد ای ساقی گلچهره بده باده که امشب بر ما صدف بحر ولایت گهری داد از نسل نبی و علی و فاطمه خالق بر خلق...
مدلسازی مکانی و بررسی روند شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان
مدلسازی مکانی و بررسی روند شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان
از آغاز شیوع بحران کرونا در کشور، دانشگاهیان دانشگاه شیراز با هدف همراهی و انجام بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی خود، اقدامات مختلفی در حوزه‌ی بررسی، پیشگیری و درمان این بیماری انجام داده‌اند‌؛ از همین‌رو طی مکاتباتی از دانشکده‌ها خواسته شده که اقدامات...
پروژه‌ی تهیه‌ی تاریخ شفاهی و تاریخ‌نگاری دانشگاه شیراز
پروژه‌ی تهیه‌ی تاریخ شفاهی و تاریخ‌نگاری دانشگاه شیراز
دکتر زبرجد، معاون پژوهشی دانشگاه شیراز، در نشستی از طرح تهیه‌ی تاریخ شفاهی و تاریخ‌نگاری دانشگاه شیراز خبر داد. ایشان در مقدمه‌ی این نشست بیان کرد: تاریخ شفاهی، روش شایان توجهی در ثبت تاریخ معاصر کشور است و اطلاعاتی که از لابه‌لای اذهان مردمان...
نشست مشترک گروه تعامل و همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز با استانداری فارس
نشست مشترک گروه تعامل و همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز با استانداری فارس
نشست مشترک گروه تعامل و همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز با استانداری فارس‌، در دانشکده حقوق دانشگاه با حضور دکتر ابراهیم عباسی، رئیس دانشکده؛ جمعی از استادان بخش علوم سیاسی و حقوق و آقای حجت‌الله رضایی، مدیرکل سیاسی، انتخابات و...
مراسم تودیع و معارفه‌ی رئیس دانشکده‌ی الهیات و معارف اسلامی
مراسم تودیع و معارفه‌ی رئیس دانشکده‌ی الهیات و معارف اسلامی
مراسم تودیع و معارفه‌ی رئیس دانشکده‌ی الهیات و معارف اسلامی دانشگاه برگزار شد. طی حکمی از سوی دکتر نادگران، رئیس دانشگاه شیراز، دکتر محمدباقر عباسی، به ریاست دانشکده‌ی الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز منصوب و از زحمات حجه‌الاسلام و المسلمین دکتر...