برگزاری رویداد ملی ملاصدرا در دانشگاه شیراز

برگزاری رویداد ملی ملاصدرا در دانشگاه شیراز


دومین رویداد ملی ملاصدرا «نوآوری باز در صنعت ایران»، روز دوشنبه یکم خردادماه، همزمان با روز ملاصدرا به میزبانی دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد.

به‌گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز، آیین گشایش دومین رویداد ملی ملاصدرا «نوآوری باز در صنعت ایران»، در تالار رازی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز  باحضور جمعی از دانشگاهیان و صاحبان صنایع و استارتاپ‌ها برگزار شد.

رفع نیازهای کشور با بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها

دکتر محمدحسین شیخی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه شیراز در آیین گشایش این رویداد، ضمن گرامیداشت دهه‌ی کرامت، اظهار کرد: رویداد ملی ملاصدرا به‌منظور استفاده‌ی هرچه بیش‌تر از ظرفیتهای علمی مجموعه‌های استان در توسعه‌ی فناوری کشور ترتیب یافته است.

وی با یادآوری اینکه این برنامه با همکاری مرکز نوآوری افق، صنایع الکتروینک شیراز، وزارت صمت، استانداری فارس و دانشگاه‌های مختلف کشور در دانشگاه شیراز برگزار شده است، گفت: رویداد ملی ملاصدرا، رویدادی دوساله هست که باید رشد کند و جایگاه خود را به‌خوبی در کشور پیدا کند.

دبیر اجرایی دومین رویداد ملی ملاصدرا گفت: امروز در دنیا، بحث نوآوری و استارتاپ‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته و یکی از ارکان توسعه‌ی کشورهاست. ما نیز باید از ظرفیت جوانانمان در این زمینه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: توسعه‌ی فناوری یک بحث کاملا علمی است و اگر جوانان ما به این عرصه ورود نکنند و ما نتوانیم از ظرفیت تربیت جوانان در دانشگاه‌ها برای ورود به عرصه‌ی نوآوری استفاده کنیم، خسران بزرگی برای خودمان و کشور رقم زده‌ایم.

دکتر شیخی گفت: درست است که ما باید در مرز علمی حرکت کنیم و به تولید مقاله بپردازیم تا از دنیا عقب نمانیم؛ اما بخش بزرگی از نیازهای کشور را هم باید بتوانیم با ظرفیت‌های علمی پوشش دهیم و در راستای کمک به جامعه و صنعت حرکت کنیم.

نیاز اکوسیستم نوآوری کشور به ارتقاء و شبکه‌سازی

دکتر مهدی حمید، دبیر علمی رویداد ملی ملاصدرا نیز در این مراسم بیان کرد: این رویداد به‌عنوان یک رویداد درحوزه‌ی نوآوری با موضوع هوشمندسازی در بخش صنعت توسط مرکز نوآوری صنعتی افق در دانشگاه شیراز برگزار گردیده است.

وی با یادآوری اینکه این رویداد در اولین سال برگزاری خود، فقط اقدام به برگزاری بخش ایده‌پردازی کرد؛ توضیح داد:‌ دومین رویداد ملی ملاصدرا با هدف حل مسائل و چالش‌ها و همچنین کمک به تجاری‌سازی در حوزه‌ی صنعت ایران طراحی شده است و امسال در پنج بخش با عناوین ۱. «نوآوری باز: شامل حل‌مسئله، چالش و تجاری‌سازی»، ۲. «گام معکوس»، ۳. «نشست‌های نوآوری»، ۴. «تأمین نیروی متخصص» و ۵. «نمایشگاه نوآوری صنعتی» برگزار می‌شود.

دکتر حمید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در برهه‌ای قرار داریم که اکوسیستم نوآوری کشور نیاز به ارتقا دارد.

او افزود: کلید توسعه‌ی صنعتی کشورهای رده اول دنیا شبکه‌سازی و شبکه‌های موضوعی در بخش صنعت است؛ یعنی ما اگر می‌خواهیم اکوسیستم نوآوری کشور را ارتقاء دهیم، مجبوریم ارتقاء بدهیم با جایی که جریان‌کشی دارد مانند صنعت.

دبیر علمی رویداد ملی ملاصدرا توضیح داد: ما در حوزه‌ی توسعه‌ی نوآوری صنعتی، سه بازیگر بسیار مهم داریم که همانا وزارت صمت، وزارت عتف و معاونت علمی است که در رویدادملی ملاصدرا با هرسه مذاکره شده است.

وی در حاشیه‌ی این مراسم از مزایای شرکت در این رویداد نیز خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری روی ایده‌ها توسط سازمان‌های حامی، حضور در پروژه‌های سازمان‌های حامی و ورود به شبکه‌ی نوآوری افق برای انجام پروژه‌های صنعتی ازجمله مزایای شرکت در این رویداد است.

لزوم اتصال اکوسیستم فناوری به صنایع بزرگ

مدیر امور نوآوری، فناوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز نیز در این رویداد، با بیان این مقدمه که در یک برهه‌ی زمانی دانشگاه‌ها از فضای تدریس صرف به سمت پژوهش‌های کاربردی حرکت کردند، اظهار داشت: این اتفاق باعث شد که بتوانیم فناوری را در کشور توسعه دهیم و به این باور رسیدیم که می‌توانیم برخی چالش‌ها و مشکلات جامعه را حل کنیم و از طریق دانش و انجام پژوهش‌های کاربردی محصول تولید کنیم.

دکتر سجاد تقوایی تصریح کرد: اما علیرغم اینکه اکوسیستم نوآوری را شکل و توسعه دادیم و شرکت‌های بسیاری در کشور راه‌اندازی شدند،‌ همچنان سهم این اکوسیستم از کیک اقتصاد کم است؛ چراکه ما توانستیم فناوری ایجاد کنیم، اما نتوانسته‌ایم کسب‌وکاری مبنی‌بر آن فناوری ایجاد کنیم.

وی با طرح این پرسش که برای ایجاد کسب‌وکارهای مبنی‌بر فناوری چه باید کرد، توضیح داد: یکی از راه‌کارها این است که اکوسیستم را به صنایع بزرگ متصل کنیم.

مدیر امور نوآوری، فناوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز خطاب به صنایع بزرگ گفت: اگر به فکر این هستید که دچار بحران نیروی انسانی نشوید سرریز این قراردادها را به نیروهای دانش‌بنیان‌ بدهید.

وی در پایان ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این رویداد گفت: امیدوارم سال آینده، رویداد ملی ملاصدرا در سطح بین‌المللی برگزار شود و شاهد تحقق اهداف آن در سطح بین‌الملل باشیم.

تسهیلات ویژه‌ صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته

دکتر وطن‌دوست،  مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته (صحا) نیز در این مراسم به معرفی اجمالی این صندوق پرداخت و گفت: ۱۵سال پیش، مجلس شورای اسلامی به‌منظور حمایت از صنایع الکترونیک، برق و مخابرات، صندوق حما‌یت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک را تأسیس کرد که بعد از ۱۲سال به‌دلیل توسعه‌ی تکنولوژی، در آن بازنگری شد و به صندوق حمایت از صنایع پیشرفته تغییر یافت و نقش بازوی مالی وزارت صمت در حوزه‌ی حمایت از شرکت‌هایی را بر عهده دارد که در زمینه‌ی صنایع پیشرفته فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: چشم‌انداز شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته بدین ترتیب خواهد بود که بتواند به‌عنوان یک پیشران در حوزه‌ی صنایع پیشرفته و مولد دانش با اشتراک‌گذاری منابع و دانش، مهم‌ترین حامی صنایع پیشرفته کشور شناخته شود.

وی به خدمات این صندوق پرداخت و توضیح داد: دو فعالیت عمده بر عهده‌ی این صندوق است که اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه ازجمله‌ی آن‌هاست که در راستای حمایت از تولید، به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان سقف تسهیلات صندوق تا ۱۵میلیارد تعیین شده است.

دکتر وطن‌دوست تصریح کرد: همچنین تأمین ضمانت‌نامه باتوجه به اینکه ذی‌حساب‌های نهادهای دولتی تکلیف شده که قبول کنند در مقایسه با ضمانت‌نامه‌هایی که بانک‌ها می‌دهند، یک مزیت دارد که نیاز به بلوکه‌کردن نقدینگی نداریم.

گفتنی‌ست، دومین رویداد ملی ملاصدرا «نوآوری باز در صنعت ایران» به‌مدت دو روز با ‌ویژه‌برنامه‌های مختلف ازجمله نمایشگاه نوآوری صنعتی در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز ترتیب یافته و جزئیات برنامه‌های رویداد در سایت  www.sofic.ir/molasadra موجود است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار

افتتاح کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشگاه شیراز
افتتاح کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشگاه شیراز
کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشگاه شیراز افتتاح شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، کارخانه تولید محصولات بدون گلوتن در دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه شیراز احداث و طی مراسمی باحضور رئیس بنیاد نخبگان فارس و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه شیراز به...
راه‌اندازی اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز
راه‌اندازی اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز
اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز تشکیل شد. مدیر روابط‌عمومی دانشگاه شیراز ضمن اعلام این خبر توضیح داد: اتاق فکر موزه دانشگاه شیراز باهدف حفظ هویت و نمایش سبقه‌ی تاریخی دانشگاه و همین طور پاسداشت مقام و منزلت شامخ استادان، مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه...
فراخوان ایده فرم و سازماندهی فضایی برای احداث ساختمان دانشکدة مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز
فراخوان ایده فرم و سازماندهی فضایی برای احداث ساختمان دانشکدة مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز
دانشگاه شیراز فراخوان ایده فرم و سازماندهی فضایی برای احداث ساختمان دانشکدة مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز را منتشر کرده است. دکتر عطاالله ربیعی، رئیس دانشکده‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز در جمع خبرنگاران، ضمن اعلام این خبر توضیح داد: دانشگاه شیراز...
ویژه‌‌برنامه‌ شصتمین سالگرد تأسیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز و بزرگداشت پروفسور یوسف ثبوتی
ویژه‌‌برنامه‌ شصتمین سالگرد تأسیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز و بزرگداشت پروفسور یوسف ثبوتی
ویژه‌‌برنامه‌ی شصتمین سالگرد تأسیس بخش فیزیک دانشگاه و بزرگداشت دکتر یوسف ثبوتی، روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه، در سالن آمفی‌تئاتر بخش فیزیک دانشگاه شیراز برگزار شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز در این مراسم که با حضور هیأت‌رئیسه دانشگاه و جمع کثیری...
پیام رئیس دانشگاه شیراز در محکومیت تحریم بسیج دانشجویی از طرف اتحادیه اروپا
پیام رئیس دانشگاه شیراز در محکومیت تحریم بسیج دانشجویی از طرف اتحادیه اروپا
بسم الله الرحمن الرحیم گرچه پاییزهای زرد جهان باز تحریم می‏کنند تورا تو بهاری و عاقبت روزی همه تکریم می‏کنند تورا ایران اسلامی، درختی تناور است که در طول تاریخ چندهزار ساله ‏ی خود تندبادهای بی ‏اثرِ روزگار را با شکوه و حماسه‏ ای چون...