برای دریافت آخرین خبرها و رویدادها با ما همراه باشید.

برگزاری رویداد ملی ملاصدرا در دانشگاه شیراز

برگزاری رویداد ملی ملاصدرا در دانشگاه شیراز


دومین رویداد ملی ملاصدرا «نوآوری باز در صنعت ایران»، روز دوشنبه یکم خردادماه، همزمان با روز ملاصدرا به میزبانی دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد.

به‌گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز، آیین گشایش دومین رویداد ملی ملاصدرا «نوآوری باز در صنعت ایران»، در تالار رازی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز  باحضور جمعی از دانشگاهیان و صاحبان صنایع و استارتاپ‌ها برگزار شد.

رفع نیازهای کشور با بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها

دکتر محمدحسین شیخی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه شیراز در آیین گشایش این رویداد، ضمن گرامیداشت دهه‌ی کرامت، اظهار کرد: رویداد ملی ملاصدرا به‌منظور استفاده‌ی هرچه بیش‌تر از ظرفیتهای علمی مجموعه‌های استان در توسعه‌ی فناوری کشور ترتیب یافته است.

وی با یادآوری اینکه این برنامه با همکاری مرکز نوآوری افق، صنایع الکتروینک شیراز، وزارت صمت، استانداری فارس و دانشگاه‌های مختلف کشور در دانشگاه شیراز برگزار شده است، گفت: رویداد ملی ملاصدرا، رویدادی دوساله هست که باید رشد کند و جایگاه خود را به‌خوبی در کشور پیدا کند.

دبیر اجرایی دومین رویداد ملی ملاصدرا گفت: امروز در دنیا، بحث نوآوری و استارتاپ‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته و یکی از ارکان توسعه‌ی کشورهاست. ما نیز باید از ظرفیت جوانانمان در این زمینه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: توسعه‌ی فناوری یک بحث کاملا علمی است و اگر جوانان ما به این عرصه ورود نکنند و ما نتوانیم از ظرفیت تربیت جوانان در دانشگاه‌ها برای ورود به عرصه‌ی نوآوری استفاده کنیم، خسران بزرگی برای خودمان و کشور رقم زده‌ایم.

دکتر شیخی گفت: درست است که ما باید در مرز علمی حرکت کنیم و به تولید مقاله بپردازیم تا از دنیا عقب نمانیم؛ اما بخش بزرگی از نیازهای کشور را هم باید بتوانیم با ظرفیت‌های علمی پوشش دهیم و در راستای کمک به جامعه و صنعت حرکت کنیم.

نیاز اکوسیستم نوآوری کشور به ارتقاء و شبکه‌سازی

دکتر مهدی حمید، دبیر علمی رویداد ملی ملاصدرا نیز در این مراسم بیان کرد: این رویداد به‌عنوان یک رویداد درحوزه‌ی نوآوری با موضوع هوشمندسازی در بخش صنعت توسط مرکز نوآوری صنعتی افق در دانشگاه شیراز برگزار گردیده است.

وی با یادآوری اینکه این رویداد در اولین سال برگزاری خود، فقط اقدام به برگزاری بخش ایده‌پردازی کرد؛ توضیح داد:‌ دومین رویداد ملی ملاصدرا با هدف حل مسائل و چالش‌ها و همچنین کمک به تجاری‌سازی در حوزه‌ی صنعت ایران طراحی شده است و امسال در پنج بخش با عناوین ۱. «نوآوری باز: شامل حل‌مسئله، چالش و تجاری‌سازی»، ۲. «گام معکوس»، ۳. «نشست‌های نوآوری»، ۴. «تأمین نیروی متخصص» و ۵. «نمایشگاه نوآوری صنعتی» برگزار می‌شود.

دکتر حمید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در برهه‌ای قرار داریم که اکوسیستم نوآوری کشور نیاز به ارتقا دارد.

او افزود: کلید توسعه‌ی صنعتی کشورهای رده اول دنیا شبکه‌سازی و شبکه‌های موضوعی در بخش صنعت است؛ یعنی ما اگر می‌خواهیم اکوسیستم نوآوری کشور را ارتقاء دهیم، مجبوریم ارتقاء بدهیم با جایی که جریان‌کشی دارد مانند صنعت.

دبیر علمی رویداد ملی ملاصدرا توضیح داد: ما در حوزه‌ی توسعه‌ی نوآوری صنعتی، سه بازیگر بسیار مهم داریم که همانا وزارت صمت، وزارت عتف و معاونت علمی است که در رویدادملی ملاصدرا با هرسه مذاکره شده است.

وی در حاشیه‌ی این مراسم از مزایای شرکت در این رویداد نیز خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری روی ایده‌ها توسط سازمان‌های حامی، حضور در پروژه‌های سازمان‌های حامی و ورود به شبکه‌ی نوآوری افق برای انجام پروژه‌های صنعتی ازجمله مزایای شرکت در این رویداد است.

لزوم اتصال اکوسیستم فناوری به صنایع بزرگ

مدیر امور نوآوری، فناوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز نیز در این رویداد، با بیان این مقدمه که در یک برهه‌ی زمانی دانشگاه‌ها از فضای تدریس صرف به سمت پژوهش‌های کاربردی حرکت کردند، اظهار داشت: این اتفاق باعث شد که بتوانیم فناوری را در کشور توسعه دهیم و به این باور رسیدیم که می‌توانیم برخی چالش‌ها و مشکلات جامعه را حل کنیم و از طریق دانش و انجام پژوهش‌های کاربردی محصول تولید کنیم.

دکتر سجاد تقوایی تصریح کرد: اما علیرغم اینکه اکوسیستم نوآوری را شکل و توسعه دادیم و شرکت‌های بسیاری در کشور راه‌اندازی شدند،‌ همچنان سهم این اکوسیستم از کیک اقتصاد کم است؛ چراکه ما توانستیم فناوری ایجاد کنیم، اما نتوانسته‌ایم کسب‌وکاری مبنی‌بر آن فناوری ایجاد کنیم.

وی با طرح این پرسش که برای ایجاد کسب‌وکارهای مبنی‌بر فناوری چه باید کرد، توضیح داد: یکی از راه‌کارها این است که اکوسیستم را به صنایع بزرگ متصل کنیم.

مدیر امور نوآوری، فناوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز خطاب به صنایع بزرگ گفت: اگر به فکر این هستید که دچار بحران نیروی انسانی نشوید سرریز این قراردادها را به نیروهای دانش‌بنیان‌ بدهید.

وی در پایان ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این رویداد گفت: امیدوارم سال آینده، رویداد ملی ملاصدرا در سطح بین‌المللی برگزار شود و شاهد تحقق اهداف آن در سطح بین‌الملل باشیم.

تسهیلات ویژه‌ صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته

دکتر وطن‌دوست،  مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته (صحا) نیز در این مراسم به معرفی اجمالی این صندوق پرداخت و گفت: ۱۵سال پیش، مجلس شورای اسلامی به‌منظور حمایت از صنایع الکترونیک، برق و مخابرات، صندوق حما‌یت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک را تأسیس کرد که بعد از ۱۲سال به‌دلیل توسعه‌ی تکنولوژی، در آن بازنگری شد و به صندوق حمایت از صنایع پیشرفته تغییر یافت و نقش بازوی مالی وزارت صمت در حوزه‌ی حمایت از شرکت‌هایی را بر عهده دارد که در زمینه‌ی صنایع پیشرفته فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: چشم‌انداز شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته بدین ترتیب خواهد بود که بتواند به‌عنوان یک پیشران در حوزه‌ی صنایع پیشرفته و مولد دانش با اشتراک‌گذاری منابع و دانش، مهم‌ترین حامی صنایع پیشرفته کشور شناخته شود.

وی به خدمات این صندوق پرداخت و توضیح داد: دو فعالیت عمده بر عهده‌ی این صندوق است که اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه ازجمله‌ی آن‌هاست که در راستای حمایت از تولید، به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان سقف تسهیلات صندوق تا ۱۵میلیارد تعیین شده است.

دکتر وطن‌دوست تصریح کرد: همچنین تأمین ضمانت‌نامه باتوجه به اینکه ذی‌حساب‌های نهادهای دولتی تکلیف شده که قبول کنند در مقایسه با ضمانت‌نامه‌هایی که بانک‌ها می‌دهند، یک مزیت دارد که نیاز به بلوکه‌کردن نقدینگی نداریم.

گفتنی‌ست، دومین رویداد ملی ملاصدرا «نوآوری باز در صنعت ایران» به‌مدت دو روز با ‌ویژه‌برنامه‌های مختلف ازجمله نمایشگاه نوآوری صنعتی در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز ترتیب یافته و جزئیات برنامه‌های رویداد در سایت  www.sofic.ir/molasadra موجود است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار

فرارسیدن روز عرفه و عید قربان مبارک باد
فرارسیدن روز عرفه و عید قربان مبارک باد
عید قربان به حقیقت ز خداوند کریم آفتابی به شب ظلمت انسان آمد جمله دل‌ها چو کویری‌ست پراز فصل عطش بر کویر دل ما نعمت باران آمد فرارسیدن دهم ذی‌الحجه، روز عید قربان، عید سرسپردگی و بندگی بر همگان مبارک باد. دهم ذی‌الحجه و روز عید...
نشست نخبگان حوزه جمعیت در دانشگاه شیراز
نشست نخبگان حوزه جمعیت در دانشگاه شیراز
به همت ستاد خانواده و جوانی جمعیت استان فارس و با همکاری امور زنان و خانواده دانشگاه شیراز؛ نشست نخبگان حوزه جمعیت با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌های استان فارس در تالار مرحوم دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار شد. در ابتدای این نشست، دکتر زهرا قاسم...
برگزاری نشست بهاره زنان در مهندسی
برگزاری نشست بهاره زنان در مهندسی
"نشست بهاره زنان در مهندسی" با حضور اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته مهندسی و سایر رشته‌ها در تالار خوارزمی دانشگاه شیراز برگزار شد. این نشست، به ریاست دکتر زهره عظیمی‌فر، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز و رئیس کمیته...
صعود تیم کوهنوردی بانوان دانشگاه شیراز به قله قلم در شهر سی‌سخت
صعود تیم کوهنوردی بانوان دانشگاه شیراز به قله قلم در شهر سی‌سخت
تیم کوهنوردی بانوان دانشگاه شیراز در یک برنامه دو روزه موفق شدند به قله قلم از قله های زیبای دنا که در شمال شهر سی‌سخت قرار دارد، صعود کنند. قله قلم با ارتفاع 3850 متر از سطح دریا و مسافت 27 کلیومتری تا قله، جز رشته کوه جنوب شرقی دناست و یک یال...
صعود تیم کوهنوردی آقایان دانشگاه شیراز به قله بل، مرتفع‌ترین قله استان فارس
صعود تیم کوهنوردی آقایان دانشگاه شیراز به قله بل، مرتفع‌ترین قله استان فارس
تیم کوهنوردی آقایان دانشگاه شیراز در یک برنامه دو روزه موفق شدند به قله بل، مرتفع ترین قله استان فارس صعود کنند. کوه بل، با ارتفاع ۴۰۵۰ متر از سطح دریا بلندترین قلهٔ کوهستان سفید از منطقهٔ زاگرس جنوبی و بلندترین قله رشته کوه زاگرس در استان فارس می...
سالروز شهادت امام باقر (ع) تسلیت باد
سالروز شهادت امام باقر (ع) تسلیت باد
سالروز شهادت جانگداز گنجینه‏ی پربار علم و چشمه‌سار همیشه‌جوشان دانایی، حضرت باقرالعلوم، امام محمد باقر علیه‌السلام بر عموم دوستداران اهل بیت(ع) تسلیت و تعزیت باد. در مسجد مدینه و حرم رسول خدا (ص)، هنوز طنین صدای حضرت باقرالعلوم(ع) به گوش می‌رسد که...
آیین تکریم و معارفه روسای موزه نارنجستان و باغ ارم
آیین تکریم و معارفه روسای موزه نارنجستان و باغ ارم
در مراسمی از خدمات آقای حمیدرضا کونجانی، رئیس سابق موزه نارنجستان تقدیر و آقای خدابخش میرزایی به عنوان رئیس جدید این موزه معرفی شد. همچنین در این آیین، با تقدیر از تلاش های چندین ساله ی آقای حمیدرضا ستاری؛ آقای رحمن جوکار به عنوان رئیس جدید باغ ارم...
نشست هیئت‌رئیسه دانشگاه با اعضای هیئت‌علمی، یاوران علمی و دانشجویان دانشکده کشاورزی
نشست هیئت‌رئیسه دانشگاه با اعضای هیئت‌علمی، یاوران علمی و دانشجویان دانشکده کشاورزی
به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگومحور هیئت‌رئیسه دانشگاه با اعضای هیئت‌علمی، یاوران علمی و دانشجویان دانشکده کشاورزی برگزار شد. در این برنامه که دوشنبه، 21 خردادماه ترتیب یافت، هیئت‌رئیسه دانشگاه ضمن بازدید از فضای دانشکده،...
فرارسیدن ماه مبارک ذی‌الحجه و سالروز پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) مبارک باد
فرارسیدن ماه مبارک ذی‌الحجه و سالروز پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) مبارک باد
لباس یاس برتن کرد زهرا کنار دست او بنشست مولا محمدخطبه خواند زهرا بلی گفت غلط گفتم بلی نه "یاعلی" گفت نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. اول ذی‌الحجه، روز تلاقی آب و آیینه،...
افتتاح دفتر گروه تولیدی ب.آ در دانشگاه شیراز
افتتاح دفتر گروه تولیدی ب.آ در دانشگاه شیراز
دفتر گروه تولیدی ب.آ، در دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی افتتاح شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، در راستای ارتباط هرچه بیش‌تر دانشگاه با جامعه و صنعت، دفتر گروه تولیدی ب.آ، در دانشگاه شیراز افتتاح شد. طی مراسمی که با حضور مدیر فناوری و...
سالروز شهادت امام محمدتقی، حضرت جوادالائمه (ع) تسلیت باد
سالروز شهادت امام محمدتقی، حضرت جوادالائمه (ع) تسلیت باد
امام جواد فرمودند: «بر شما باد به تحصیل علم و معرفت، چون فراگیری آن واجب و بحث پیرامون آن مستحبّ و پرفایده است. علم، وسیله کمک به دوستان و برادران، دلیل و نشانه مروّت و جوانمردی، هدیه و سرگرمی در مجالس، همدم و رفیق انسان در مسافرت و أنیس و مونس انسان...
ثبت یک جنس و گونه جدید باکتریوفاژی ازسوی پژوهشگران دانشگاه شیراز
ثبت یک جنس و گونه جدید باکتریوفاژی ازسوی پژوهشگران دانشگاه شیراز
گونۀ جدیدی باکتروفاژی به‌نام آرش (Arash) و جنس آرش‌ویروس (Arashvirus) ازسوی پژوهشگران دانشگاه شیراز، در پایگاه NCBI به ثبت رسید. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، طی انجام رساله دکتری دکترمحمدهاشم یوسفی در رشته بهداشت موادغذایی، به‌راهنمایی...