Shiraz University 
International Division (SUID)

آموزش - دوره های آموزشی

دوره های آموزشی

طرح کلی
برنامه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان  برنامه ای است که مدت آن 13 ماهه است. هر دوره 13 ماهه  شامل 4 سطح است. درسطح 2-3 اول تلاش می شود که مهارت های گفتاری و نوشتاری فراگیران پایه ، با تاکید خاص بر ساختار و واژگان تقویت گردد. در این  سطح به طور خاص بر علاقه و نیاز دانشجویان، از جمله ادبیات فارسی، تاریخ، ترجمه، دین و مذهب، هنر، و غیره تمرکز بیشتر خواهد شد
از آنجا که دانسته های دانشجویان به احتمال زیاد اززبان فارسی متفاوت است، بنابراین انتظار می رود که آنها بازمینه های مختلف زبانی دربرنامه تقسیم  شوند. از این رو، پیش از آغاز دوره ،دانشجویان در آزمون تعیین سطح شرکت نموده که بر اساس آن دانشجویان  در سطوح مختلف قرار می گیرند. دانشجویان پس از تسلط و دقت در زبان، نسبت به نیاز و رشته تحصیلی خود در سطوح دیگر دوره شرکت نمایند این دوره ها دربردارنده  محتویات منعکس کننده نیازهای تخصصی ایشان خواهد بود.

برنامه آموزش زبان فارسی
برنامه آموزش زبان فارسی شامل 4 سطح فشرده است هر سطح بامحتوایی خاص و به مدت 13 هفته ا رائه می شود. کلاس ها  5 روز در هفته  صبح و  یا عصر به مدت 4 ساعت در روز برگزار می گردد. با این حال، پیش از آغاز دوره دانشجویان در آزمون تعیین سطح شرکت کرده که بر این اساس در سطح مناسب قرار گیرند.

دانشجویان  در طول هفته اول اقامت خود ، به منظور آشنایی با فضای دانشگاه و پیشینه فرهنگی و تاریخی ایران  از  دانشگاه ، کتابخانه ها، و اماکن تاریخی و مراکز خرید در شهر شیرازبازدید می نمایند.این  دوره ها طیف وسیعی از سطوح پایه، میانی ​​(نوشتاری و گفتاری) و پیشرفته (ساختار، فرهنگ واژگان، تجزیه و تحلیل خطاها)را در بر می گیرد. پس از اتمام این سه سطح ،دوره براساس نیاز دانشجو ادامه می یابد. این دوره ها به صورت انفرادی و گروهی ودر هر زمان ارائه می شود.

کلاس های برنامه آموزش زبان فارسی در دانشگاه شیراز توسط مدرسین  با تجربه با استفاده از وسائل کمک درسی به عنوان مثال  آزمایشگاه زبان، نوار های صوتی و تصویری و برنامه های رایانه ای آموزشی ارائه می شود. دانشجویان همچنین دسترسی آسان به کتابخانه ها، پایگاه داده ها اطلاعات برای دستیابی به کتاب های درسی مناسب، داستان ها، نشریات و مجلات، روزنامه ها و مانند آن را دارند.دانشجویان با حضور ىراین دوره ها  امکان  شرکت در انجمن فرهنگی و مذهبی مانند سخنرانیهای عمومی و برنامه های زبان، باشگاه ها و سمینارهارا پیدا می کنند. زمینه سفر، به مکان های تاریخی، فعالیت های در فضای باز و پیک نیک نیز برای ایشان میسر خواهد شد . یکی دیگر از مزایای برنامه آموزش زبان فارسی اندازه نسبتا کوچک کلاس (15 دانش آموز در هر کلاس) که امکان و فرصت  بهتربرای یادگیری و استفاده از زبان تعاملی در یک محیط به زبان فارسی به وجود می آورد که در این کلاس ها می توانند برای بیان افکار و احساسات خودبهتر تمرین کنند. شرکت کنندگان همچنین با همسالان در گروه و یا به صورت جداگانه کار می کنند.  در پایان هر سطح، از دانشجویان آزمون گرفته می شودکه بر اساس آن میزان موفقیت ایشان سنجیده می شودو در نهایت گواهینامه پایان دوره به آنها اعطا می شود. 

جزئیات دوره
در هر سطح، دانش آموزان درس های مختلفی را در یک هفته مطالعه می کنند. اولین هدف در دو سطح اول جهت بهبود مهارت های زبانی، ساختار، مورفولوژی، آواشناسی، نگارش و درک مطلب است . در سطح 3 تمرکز بر واژگان و دستورزبان و بکارگیری عملی و اجتماعی از جنبه های زبان مانند اصطلاحات، ضرب المثل‌ها، مطالعه از نوع‌‌‌های مختلف متن و ژانرهای، و آشنایی با زبان  رسمی، ثبات و گویش‌هاست. در دو سطح آخربه طور کامل، به نیاز و تخصص دانشجویان اختصاص داده می شود .

 

لطفا نظرات وپیشنهادات خود را به webadmin@shirazu.ac.ir ارسال نمایید.
دانشگاه شیراز - شیراز، ایران، ۱۳۹۴
طراحی و اجرا: بخش مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات،دانشگاه شیراز