دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم‌اجتماعی

School of Economic, Management & Social Sciences

حضور انجمن علمی بخش گردشگری در نمایشگاه بین‌المللی تهران

یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، 3 الی 6 بهمن ماه با حضور 500 شرکت داخلی و خارجی با مشارکت انجمن علمی گردشگری و هتلداری و به سرپرستی خسرو مقدسی مدرس بخش گردشگری و هتلداری دانشگاه شیراز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد.

به گفته علیرضا دژبد مدیر اجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، دانشگاه شیراز به عنوان تنها دانشگاه کشور در این رویداد بین المللی حضور داشته است.

رضا محمدی دبیر انجمن علمی گردشگری و هتلداری دانشگاه شیراز پیوند دانشگاه، دولت و بخش خصوصی را امر مهمی در جهت توسعه پایدار گردشگری دانست و در خصوص حضور دانشگاه شیراز در این نمایشگاه گفت: وجود جاذبه های فراوان در استان فارس و حضور انبوه گردشگران داخلی و خارجی در شهر شیراز، ، ضرورت مشارکت و حضور فعالانه دانشگاه شیراز در این صنعت را دو چندان می کند. توسعه و رونق اقتصادی گردشگری در جهت تحقق برنامه های دولت تدبیر و امید جزو اهداف مدیران و اساتید دانشگاه شیراز می باشد و ما در انجمن علمی دانشجویان نیز تمام تلاش خود را در جهت تحقق این اهداف به کار میگریم.

وی در ادامه گفت: تثبیت جایگاه دانشگاه شیراز و همچنین به دست آوردن جایگاه های جدید و استراتژیک در عرصه گردشگری از هدف های مهم حضور ما است. سودآوري حضور در نمایشگاه از هزینه های شرکت در آن بسیار بیشتر است. نمایشگاه گردشگری فرصتی در جهت بررسی های علمی و رصد کردن فعالیت های سازمان ها و موسسات شرکت کننده در اختیار ما قرار می دهد و ما نیز با به نمایش گذاشتن توانمندی های دانشگاه شیراز به فعالان صنعت گردشگری نقش خود را قوی تر از گذشته دنبال خواهیم کرد.

همچنین به گزارش معاونت فرهنگی دانشکده اقتصاد،مدیریت و علوم اجتماعی مشروح گزارش فعالیت انجمن علمی گردشگری و هتلداری در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران بدین شرح است:

در روز نخست حسین اربابی رئیس سازمان همیاری شهرداری های استان فارس به همراه علیرضا دژبد مدیر اجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته با حضور در غرفه انجمن علمی گردشگری و هتلداری از حضور دانشگاه شیراز در نمایشگاه ابراز خرسندی کردند و مدیر اجرایی نمایشگاه اعلام کرد، دانشگاه شیراز به عنوان تنها دانشگاه کشور در این نمایشگاه حضور داشته است. همچنین اربابی آمادگی خود را برای همکاری های بیشتر و حمایت از انجمن علمی گردشگری و هتلداری در جهت انجام برنامه های مشترک اعلام کرد.

بازخورد های مثبت بازدید کنندگان از غرفه دانشگاه شیراز از نکات مهم روز اول نمایشگاه بود، به طوری که تعدادی از اساتید و فارغ التحصیلان رشته گردشگری در سایر دانشگاه های کشور، به رصد فعالیت های دانشگاه شیراز در حوزه گردشگری اشاره کردند و  عملکرد مثبت و تاثیر گزار انجمن علمی و بخش مدیریت جهانگردی و هتلداری دانشگاه شیراز را طی دوسال گذشته را مورد تقدیر قرار دادند و برگزاری دوره های آموزشی و برنامه های ترویجی که در حوزه گردشگری در سطح دانشگاه شیراز برگزار می شود را فرصتی در جهت افزایش سطح آگاهی و درک علمی دانشجویان دانستند.

در روز دوم برگزاری نمایشگاه ، محسن نژاد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس با حضور در غرفه با اعضای انجمن علمی گردشگری و هتلداری به گفتگو پرداختند. ایشان ضمن ابراز خرسندی از حضور دانشگاه شیراز در نمایشگاه به دست اندرکاران برگزاری غرفه خسته نباشید گفتند. در ادامه با شرح وظایف و فعالیت های انجمن علمی گردشگری و هتلداری توسط اعضای انجمن علمی ، محسن نژاد از آمادگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در جهت حمایت از برنامه های ویژه انجمن علمی در حوزه های تخصصی گردشگری و هتلداری خبر داد و گفت امکان برگزاری دوره های آموزشی مشترک با ارائه مدرک مشترک بین دانشگاه شیراز و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان پذیر است و انجمن علمی با ارائه اساسنامه به سازمان مذکور می تواند همچون سایر موسسات آموزشی زیرمجموعه این سازمان به فعالیت های خود در عرصه آموزشی و ترویجی با حمایت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ادامه دهد.

در ادامه روز دوم با حضور نمایندگان شرکت های بین المللی در غرفه دانشگاه شیراز ، بحث تعاملات بین المللی شکل گرفت. به طوری که نماینده کشور ترکیه از آمادگی و رایزنی برای برگزاری همایش های علمی، تبادل اساتید و دانشجو بین دانشگاه شیراز و دانشگاه های مطرح کشور ترکیه در شهرهای ازمیر،آنکارا و استانبول خبر داد. همچنین نماینده کشور انگلستان از آمادگی برای اعزام گردشگران علمی در جهت فراگیری دوره های گردشگری و شناخت فرهنگ و تاریخ ایران به دانشگاه شیراز و تحت نظارت اساتید دانشگاه شیراز خبر داد.

اقامتگاه بومگردی فاروق واقع در مرودشت آمادگی خود برای ارائه خدمات رایگان و ویژه به دانشجویان و اساتید دانشگاه شیراز در جهت برگزاری سمینار ها و همایش های علمی نیم روزه خبر داد و از طرح های پژوهشی کاربردی دانشگاه شیراز که در جهت توسعه این اقامتگاه به کار برده شود استقبال خواهند کرد.

در سومین روز نمایشگاه، تیم دانشگاه شیراز با حضور در سایر سالن های برگزاری نمایشگاه به بررسی فعالیت سایر شرکت‌ها و موسسات شرکت کننده با ارائه بروشورهای معرفی دانشگاه شیراز و انجمن علمی گردشگری و هتلداری به معرفی ظرفیت های خاص دانشگاه شیراز در مبحث آموزشی رشته گردشگری و هتلداری پرداختند. ابتدا با حضور در سالن کشورهای خارجی شرکت کننده در نمایشگاه ، از غرفه کشورهای اندونزی، ترکیه و سوئیس بازدید به عمل آمد و اعضا دانشگاه شیراز به معرفی ظرفیت های علمی،فرهنگی و تاریخی شهر شیراز و دانشگاه شیراز پرداختند. در همین راستا طی ملاقات مقدسی  و محمدی با مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در ایران از حضور دانشگاه شیراز در این نمایشگاه ابراز خرسندی کرد و از اعلام آمادگی سوئیس در جهت همکاری مشترک علمی در مبحث هتلداری و گردشگری خبر داد.

در ادامه روز سوم نمایشگاه در بازدید از غرفه موسسات شرکت کننده از استان فارس همچون هتل شیراز و هتل چمران، اعضای دانشگاه شیراز مورد استقبال همشهریان خود قرار گرفتند. در بازدید از غرفه گروه هتل های هما در نمایشگاه از همکاری بین انجمن علمی و مرکز آموزش های هتل های هما صحبت شد که مسئولان گروه هتل های هما با استقبال از این فرصت ، قول مساعدت و پیگیری دادند.

همچنین در ادامه سومین روز نمایشگاه در بازدید از غرفه های اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان‌های کشور، اعضای انجمن علمی گردشگری و هتلداری با ظرفیت های گردشگری سایر استان های کشور آشنا شدند و با ارائه  بروشور های معرفی انجمن علمی و دانشگاه شیراز ، توانمندی های دانشگاه شیراز را معرفی کردند و همچنین غرفه داران این حرکت اعضای انجمن علمی را مورد تقدیر قرار دادند و به اعتبار و شهرت دانشگاه شیراز اشاره کردند.

در آخرین روز نمایشگاه نیز با ارائه و معرفی ظرفیت های دانشگاه شیراز به بازدید کنندگان، حضور فعالان صنعت گردشگری از جمله ذبیح مند عضو هیئت مدیره جامعه راهنمایان گردشگری کشور و انصاری مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری مارکوپولو از نکات جالب توجه در این روز بود.

گفتنی است انجمن علمی گردشگری و هتلداری در نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس در آذرماه سال جاری نیز شرکت کرده بود که غرفه انجمن علمی گردشگری و هتلداری به عنوان غرفه نمونه نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس انتخاب شد. حضور در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران با حمایت بخش مدیریت جهانگردی و هتلداری ، مرکز حمایت از فعالیت های علمی دانشجویان و روابط عمومی دانشگاه شیراز همراه بوده است.

لطفا نظرات وپیشنهادات خود را به webadmin@shirazu.ac.ir ارسال نمایید.
دانشگاه شیراز - شیراز، ایران، ۱۳۹۴
طراحی و اجرا: بخش مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات،دانشگاه شیراز